Strona Główna : Dokumenty Szkoły : Aktualności : Osiągnięcia : Kontakt

Uroczystość z nadania imienia
Uroczyste otwarcie boiska
Spotkanie Podlaskiej Rodziny Szkół
Imienia Bohaterów Walki
o Niepodległość RzeczypospolitejPowiatowy Konkurs Języka Angielskiego

Powiatowy Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

    Dziewiętnaście lat temu powstało nasze gimnazjum, a wydaje się, jakby to było wczoraj. Tegoroczne Zakończenie Roku Szkolnego jest ostatnim w murach NASZEGO GIMNAZJUM.
    Pierwszym dyrektorem była pani Lidia Małgorzata Grzejka, nauczycielka, przewodniczka, osoba, która przecierała trudne szlaki w budowaniu gimnazjalnej społeczności. Było trudno, ale wszyscy mieliśmy ogromne zapasy energii.
    1 stycznia 2004 roku przejęłam opiekę nad 4,5 letnim dzieckiem jakim było i jest dla mnie gimnazjum. W gronie wspaniałych nauczycieli i pracowników szkoły, cudownych uczniów oraz ich rodziców, z bożą pomocą i pomocą życzliwych ludzi budowaliśmy nasz drugi dom - pełen ciepła, przyjaźni, dobrych relacji.
Każdy dzień był inny, wyjątkowy i niezapomniany. To nie znaczy, że zawsze był usłany różami… Ale każdy nawet najmniejszy sukces cieszył, budował i dodawał skrzydeł.
    Szczególną datą, która mocno wpisała się w historię szkoły jest 13 listopada 2009 – tego dnia (13 w piątek) szkole nadany został sztandar i imię Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Sztandar, który do dzisiejszego dnia jednoczy i towarzyszy nam w ważnych chwilach.
    Nie mniej ważną datą, szczególnie dla uczniów i nauczycieli w-f, było otwarcie wielofunkcyjnego boiska sportowego w czerwcu 2010 r.
Później spełniły się marzenia nauczycieli i pracowników obsługi, w październiku 2015 roku została oddana nowa część budynku szkoły.


    Uczniowie sięgali po najwyższe nagrody, trofea, tytuły w konkursach i zawodach sportowych na szczeblu powiatowym, wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym.

Po tych kilkunastu latach, gimnazjum ma 1033 absolwentów.

Wśród nich są księża, nauczyciele, lekarze, naukowcy, informatycy, programiści, marynarze, biznesmeni, bankowcy, pracownicy służby zdrowia, policji, fachowcy w zakresie usług dla ludności. Nie zmarnowaliśmy żadnego talentu, wręcz przeciwnie, młodzież rozwijała się, dojrzewała i dobrze przygotowywała do dorosłego życia.

    Wierzę, że każdy absolwent znajdzie swoją drogę rozwoju i kariery. Drodzy uczniowie, jestem pewna, że wychodzicie z gimnazjum z bagażem ogromnej wiedzy i umiejętności, pełni wiary w siebie i ludzi.

Kończąc III etap edukacji zostawiacie wychowawców,
nauczycieli, całą społeczność szkolną.
Zatrzymujecie natomiast doświadczenie i wspomnienie.
Niech one pozwolą Wam unikać porażek
i wywołują radość w sercu.

    Szanowni Nauczyciele, za Wami kolejny rok trudnej pracy dydaktyczno-wychowawczej. To Wasze słowa, wsparcie, wiara w młodego człowieka sprawiły, że dzisiaj możemy z dumą patrzeć na mądrą, odpowiedzialną, dorastającą młodzież.
Przyjmijcie wyrazy uznania, gratulacje oraz życzenia sukcesów i satysfakcji z wykonywanej pracy.
    Dziękuję wszystkim pracownikom szkoły za zaangażowanie i wkładane serce w wykonywanie powierzonych obowiązków.
    Drodzy Rodzice, nie sposób wyobrazić sobie współczesnej szkołę bez Waszej obecności. Państwa zaangażowanie i udział w życiu szkoły były niezwykle ważne dla całej naszej społeczności.
    Słowa podziękowania chciałabym skierować do naszych gości, przyjaciół za wsparcie i zrozumienie potrzeb naszego gimnazjum. Dziękuję za troskę o jak najlepsze warunki nauki dla naszych uczniów.

Od 1 września 2018 r. uczniowie klas II
będą uczęszczać do Szkoły Podstawowej w Miastkowie
jako oddziały gimnazjalne.
Wraz z ostatnimi absolwentami,
po 20-letnim gimnazjum zostaną tylko piękne wspomnienia,
w których każdy z nas znajdzie cząstkę siebie,


HISTORIA, którą razem tworzyliśmy,
PRZYJAŹNIE, które są ponadczasowe,
LUDZIE, których się nie zapomina.
Wspomnienie, to jedyny wehikuł czasu jakim dysponujemy.

Wszystko ma swój czas…


mgr Agnieszka Zduńczyk

Z okazji Dnia Kobiet, dla wszystkich czytelniczek Biblioteki Publicznej w Miastkowie, uczniowie naszego gimnazjum przygotowali KONCERT ŻYCZEŃ. Prowadzącym był Dawid Laskowski, który życzył WSZYSTKIEGO NAJ NAJLEPSZEGO Szatynkom, Brunetkom, Blondynkom oraz Paniom o Miedzianych i Srebrnych włosach. Piosenki w wykonaniu Natalii Bajno, Anity Korytkowskiej i Darii Rydelskiej przeplatane były: recytacją wiersza - Daniela Karpińskiego, walcem - Oliwii Kulikowskiej i Daniela Ziemczyka oraz krótką scenką "Pająk i musza" w wykonaniu Natalii Ciecierskiej i Sebastiana Szczubełka.
Na uroczystości gościliśmy również Panią Bernadetę Krynicką - Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przedstawicieli władz Urzędu Gminy w Miastkowie oraz dyrektorów szkół naszej gminy.
Pan Jacek Banach - Przewodniczący Rady Gminy Miastkowo złożył życzenia, a młodzi panowie wręczyli paniom kwiaty.WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGOOpiekun: mgr Lidia Białobrzeska

JASEŁKA 2017

Szedł w noc grudniową, hen aż z Betlejem
Jezus Maleńki, stopką bosiutką
Szedł błogosławić świata nadziejom,
I ludzkim wielkim i małym smutkom.

A tak maluśki był, że Go ludzie
Biedni, bogaci, wielcy i mali,
W gonitwie żmudnej, w codziennym trudzie
Nie mogąc dostrzec – zwykle mijali.

Szedł w noc grudniową i gdy na ziemi,
Na śniegu białym ślad pozostawił –
To świat na moment przystanął w biegu,
A On stał cicho i błogosławił:

Tym, którym życie jest rwącą rzeką,
Tym którym drogą stromą, czy niską
Sercom, dla których wszędzie daleko,
Stopom – dla których nigdy nie blisko.

Ustom jak zwiędłym kwiatów kielichom,
Na których słowo żadne nie gości,
Nocą grudniową – wcale nie cichą,
Niósł boską słodycz swojej miłości.

I dłoniom, którym wszystko za trudne,
I uszom, którym zamarły dźwięki,
Oczom, dla których świat czarną studnią
szedł błogosławić Jezus Maleńki.


Minął kolejny rok i ponownie zgromadziliśmy się w świątecznym nastroju, aby wspólnie przeżywać tajemnicę Wcielenia i Narodzin Syna Bożego. Wszyscy zostali zaproszeni do gimtelewizji, która przygotowała programy o bożonarodzeniowej tematyce. A zatem w teatrze gimtelewizji można było obejrzeć mini spektakl: Zatruty owoc opowiadający o upadku pierwszych ludzi, a w kolejnej odsłonie aktorzy pokazali historię zaślubin Maryi i Józefa oraz narodzin Jezusa komentowaną przez siostrę Ritę i ks. Marka w rozmowie z dziennikarką Natalią. Był też program kulinarny: Z garnkiem za pan brat, w którym pani Teodozja opowiadała o przygotowaniach do wigilijnej wieczerzy. Do programu „Gim Tok – szoł” prowadzące Natalia i Julia zaprosiły pozaziemskich gości, aby opowiedzieli o swoich przeżyciach związanych z narodzinami Jezusa: przybyli pasterze oraz Kacper, Melchior i Baltazar. Na życzenie królewskich gości, aktorzy teatru gimtelewizji odegrali scenę klęski Heroda. Nie zabrakło refleksji nad wydarzeniami we współczesnym świecie przy piosence „Dziwny jest ten świat”.

Po wspólnym kolędowaniu i wręczeniu świątecznych prezentów przygotowanych przez uczniów na zajęciach świetlicowych pod opieką pani Ewy Pałubińskiej – Świerszcz i pani Anny Wronki, nadeszła pora na życzenia, które złożyła Pani Agnieszka Zduńczyk - dyrektor naszego gimnazjum oraz goście:

Pani Bernadeta Krynicka - Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Pan Kazimierz Górski - Wójt Gminy Miastkowo
Pan Jacek Banach - Przewodniczący Rady Gminy Miastkowo
Jasełka przygotowali uczniowie pod kierunkiem:
p. Anny Albery i p. Lidii BiałobrzeskiejCZY TO UTWÓR O WŁADZY?
A MOŻE O IRONII LUDZKIEGO LOSU?

„Będę, czym dawno byłabym, zrodzona pod inną gwiazdą”… oświadcza Balladyna, kiedy dociera na szczyt. Zostaje królową polską („wbrew rozwadze i historii” jak mówi autor). Jej kariera to pasmo zbrodni i kłamstw, ale też piekło wyrzutów sumienia i przerażenia.
Zmienia się świat: zamiast legend mamy wirtualną rzeczywistość, zamiast mieczy wyrafinowane narzędzia zbrodni, ale uczucia ludzkie, ambicje, nienawiść i zazdrość pozostają takie same.
Uczniowie klas II gimnazjum stwierdzili, że warto było odwiedzić Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, aby obejrzeć spektakl „Balladyna” Juliusza Słowackiego w reżyserii i adaptacji Katarzyny Deszcz, zrozumieć przekaz sceniczny oraz znaleźć odpowiedź na niełatwe pytania dotyczące ludzkiego życia.

Przedstawienie odbyło się 13 grudnia 2017 roku. Opiekę nad uczniami sprawowały: p. Elżbieta Chojnowska, p. Bożena Godlewska oraz p. Joanna Ciborowska – organizatorka wycieczki do teatru.

Opracowała: mgr Joanna CiborowskaOd 2013 roku w Publicznym Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Miastkowie funkcjonuje Szkolne Koło Caritas działające przy Diecezji Łomżyńskiej. Obecnie zrzesza wszystkich uczniów z klasy IIIA, którzy bardzo chętnie i z dużym zaangażowaniem włączają się w organizowane akcje charytatywne. Działania Szkolnego Koła Caritas polegają na przeprowadzaniu cyklicznych zbiórek żywności i przekazywaniu jej w całości rodzinom najbardziej potrzebującym z terenu Gminy Miastkowo. Dzięki życzliwości właścicieli sklepów spożywczych w Miastkowie i hojności darczyńców możliwa jest systematyczna pomoc rodzinom najbardziej potrzebującym z naszej Gminy. Wspólnie z pracownikami Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Miastkowie wybieramy rodziny najbardziej potrzebujące pomocy, którym przekazywane są paczki żywnościowe.
Wolontariusze SKC przed rozpoczęciem każdej zbiórki pełni są obaw, czy akcja zakończy się sukcesem, dzięki któremu będziemy mogli pomóc większej ilości rodzin. Jednak zawsze życzliwość ludzka okazuje się wielka. Po zakończonej akcji charytatywnej wolontariusze wraz ze swoim opiekunem odczuwają wielkie spełnienie i satysfakcje z niesionej pomocy.Opiekun Szkolnego Koła Caritas: Marcin Fabiszewski

ŚWIĘTO SZKOŁY

13 listopada 2017 roku, ósmy raz obchodziliśmy Święto Szkoły. Wplata się ono w szereg działań i inicjatyw podejmowanych w naszej Gminie z okazji Święta Niepodległości. Licznie uczestniczyliśmy w niedzielnej mszy świętej, oddaliśmy hołd poległym za wolność przy grobie nieznanego żołnierza, z powagą i skupieniem wysłuchaliśmy koncertu pieśni patriotycznych "Bóg, Honor, Ojczyzna". Dzień ten jest z jednej strony dniem zadumy i refleksji nad wydarzeniami z przeszłości, z drugiej zaś, dniem radości i ogromnej odpowiedzialności za przyszłość.

Niepodległa Polska rodziła się z tęsknoty za wolnością, wiary we własne siły i przede wszystkim poczucia odpowiedzialności. To te cechy charakteryzują mądry patriotyzm, który pozwala osiągnąć wielkie cele. Świadomi ceny wolności Ojczyzny, pamiętajmy o naszych powinnościach wobec niej. Patriotyzm powinien się kojarzyć z szacunkiem dla narodowej przeszłości, tradycji i nieobojętności wobec czasów teraźniejszych. Patriotyzm dnia dzisiejszego to troska o polityczne losy ojczyzny, ale także troska o rodzinę, poszanowanie prywatnej i społecznej własności, sumienne wykonywanie obowiązków w miejscu pracy, uczniów w szkole, przedkładanie dobra wspólnego nad własne.Lidia Białobrzeska
Podzielić się sercem…!25 października 2017r. upłynął w Publicznym Gimnazjum im. Marszałka J. Piłsudskiego pod znakiem misji. Tego dnia można było kupić za symboliczne złotówki smaczne ciasta w kawiarence „Misyjne co nieco”. Ciasta bezinteresownie ofiarowali uczniowie: Paulina Kadłubowska z kl. IIa, z klasy IIb – Klaudia Kuczyńska, Agata Długozima, Karolina Ciecierska, Aleksandra Kurpiewska, Wiktoria Romanik, Natalia Kurpiewska, Weronika Czaplicka, Oliwia Jankowska, Natalia Kutyło, z klasy IIc – Gabrysia Baczewska, Julia Bednarczyk, z klasy IIIa – Paulina Kupis, Sara Gogół, Roksana Markowska, Karolina Ruszczyk, Damian Trzaska oraz Natalia Kamińska z kl. IIIc – dziękujemy! Wypieki były naprawdę pyszne i cieszyły się wielkim powodzeniem.
Została także rozstrzygnięta już trzecia edycja konkursu „Zdrój złota dla misji” – uczniowie wraz z wychowawcami zbierali 1, 2 i 5 groszowe monety. W tym roku bezkonkurencyjni okazali się uczniowie klasy IIIa pod opieką pani Ewy Fabiszewskiej – Kowalczyk (zebrali prawie trzy butelki złota), drugie miejsce zajęli uczniowie klasy IIIb z wychowawcą panem Rafałem Cekała, zaś trzecie – klasa IIa z wychowawczynią panią Elżbietą Chojnowską. Nagrodą główną był już tradycyjnie przepyszny tort, za pozostałe miejsca – słodycze (dziękujemy fundatorom: pani Agnieszce Zduńczyk, dyrektor gimnazjum oraz ks. kanonikowi Czesławowi Dygan, proboszczowi parafii Miastkowo).
Zebrane fundusze (sprzedaż ciast oraz konkurs „Zdrój złota dla misji”) zostaną przekazane jako dar serca dla naszych adopcyjnych Przyjaciół w Dilla w Etiopii.


Organizator: mgr Anna AlberaHoly wins, czyli „góry do góry”!Pod takim hasłem 24.10.2017r. zorganizowano w Publicznym Gimnazjum w Miastkowie alternatywną dla halloween szkolną imprezę. Uczniowie poprzebierani za wybranych świętych mogli pośpiewać i potańczyć w czasie przerw między lekcjami. Został też przeprowadzony konkurs międzyklasowy na prezentację świętego. Każda klasa pod opieką wychowawcy miała za zadanie przedstawić biografię wylosowanej postaci. Jury w składzie: ks. kanonik Czesław Dygan, proboszcz parafii Miastkowo, pani Lidia Białobrzeska, pani Alicja Maciejewska oraz pani Grażyna Nadrowska (nauczycielki pracujące w gimnazjum), zadecydowało, że zwycięzcami wśród klas drugich zostali uczniowie klasy IIa pod opieką pani Elżbiety Chojnowskiej – przedstawili scenki o Archaniołach Gabrielu, Michale i Rafale, zaś wśród klas trzecich bezkonkurencyjni okazali się uczniowie klasy IIIa pod opieką pani Ewy Fabiszewskiej – Kowalczyk – przedstawili opowieść o św. Jadwidze Królowej. Pozostałe klasy zajęły także zaszczytne miejsca: drugie – IIb i IIIb oraz trzecie – IIc i IIIc. Wszystkie klasy otrzymały nagrody ufundowane przez panią Agnieszkę Zduńczyk, dyrektor gimnazjum oraz ks. kanonika Czesława Dygana, proboszcza parafii w Miastkowie.
Podsumowując ten dzień pozwolę sobie zacytować słowa piosenki, która była swoistym przebojem tegorocznego Holy wins w naszym gimnazjum: „Tam wielka góra złości, tam wielki ból, tam góra wątpliwości, wystarczy już! Na góry już się nie gap, powyżej spójrz, bo moc pochodzi z nieba! No to góry do góry, dziecięca wiara, może je w morze powrzucać zaraz. Góry do góry, morze nie może się doczekać na wielkie plum!” – gorczycowe ziarenko wiary może wiele, święci dają nam o tym świadectwo, a tego dnia świadczyło o tym wielu uczniów naszego gimnazjum.

Organizator: mgr Anna AlberaDzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej – święto polskiej szkoły, pracowników oświaty, uczniów. Z tej okazji w Gminnym Ośrodku Kultury w Miastkowie odbyła się uroczysta akademia.
Młodzi artyści, słowem śpiewanym i mówionym, wyrazili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę. Wiele ciepłych słów popłynęło w stronę wszystkich pracowników szkoły.
Zostały rozdane niezwykłe wyróżnienia. Komisja Uczniowska do Spraw Oświaty postanowiła przyznać w tym roku, z okazji Dnia Edukacji Narodowej, odpowiedniki OSKARÓW – uczniowskie GIMARY.Mamy nadzieję, że statuetki będą miłą pamiątką – wspomnieniem pracy w Publicznym Gimnazjum imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego w Miastkowie.
Oczywiście, nie było to takie proste. Przed otrzymaniem nagrody, uhonorowani musieli zmierzyć się z zadaniami przygotowanymi przez uczniów. Ale była zabawa:) Wszyscy spisali się rewelacyjnie!
Życzymy, aby nie zabrakło Wam zapału do kształtowania naszych osobowości i sumień, abyście nadal, cierpliwie uczyli nas pokonywania zła i kierowania się w życiu dobrem. Sto lat!!!Uroczystość przygotowali uczniowie pod kierunkiem:
p.Anny Albery, p. Lidii Białobrzeskiej, p. Anny Wronki


II Konkurs Czytelniczy
Przeczytaj tę książkę, WARTO!Z okazji "Dnia Dziecka" odbył się w naszej szkole II Konkurs Czytelniczy "Przeczytaj tę książkę, WARTO!". Został przygotowany przez 7 uczennic klasy IIB w ramach projektu edukacyjnego "Jak zorganizować konkurs czytelniczy?". W konkursie wzięli udział przedstawiciele wszystkich 9 klas naszego gimnazjum. Ich zadaniem było odegranie scenki wybranego fragmentu książki w jak najciekawszy sposób.

Cele konkursu:

• mobilizowanie uczniów do czytania;
• pogłębianie ich ciekawości czytelniczej;
• kształcenie umiejętności czytania ze zrozumieniem;
• doskonalenie umiejętności wypowiadania się na temat przeczytanych lektur;
• rozwijanie umiejętności formułowania sądów i ocen na temat przeczytanej książki;
• uaktywnienie uczniów poprzez udział w konkursach;
• rozwijanie zdrowego współzawodnictwa.

ZWYCIĘZCYI miejsce - klasa IIB
II miejsce - klasa IIIB
III miejsce - klasa IA


Organizator: mgr Lidia Białobrzeska


Z okazji kolejnej rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim, uczniowie klasy IIB spotkali się w bibliotece szkolnej przy wspólnym czytaniu poezji Holokaustu.
Poezja była formą wypowiedzi natychmiastowej reakcji na wydarzenia. Wiersz ponadto mógł "przeżyć" w ludzkiej pamięci, a jego przedruki i odpisy mogły być przekazywane na małej kartce papieru, co ułatwiało jego rozpowszechnianie. Według relacji świadków w gettach urządzano nawet wieczory poetyckie. Na popularność tej formy wypowiedzi niewątpliwie wpłynął też fakt, iż słowo poetyckie odczuwano jako język wysoki, podniosły, uroczysty. Język, który choć trochę pomagał złagodzić straszne cierpienie.
Oprócz dorosłych pisały również dzieci. Z zapisów "Pamiętnika" Janusza Korczaka wiemy, że dzienniki pisali wychowankowie jego Domu Sierot.
Ogromną popularność zdobył wiersz pod tytułem " Żywe kamienie", który został napisany przez Włodzimierza Wnuka w obozie koncentracyjnym.


Jesteśmy jak żywe kamienie
Twarde niezłomne głazy
Nie spalą nas żadne płomienie
Ogień nie czyni nam skazy
Jesteśmy jak żywe kamienie
Samotne, bezdomne skały
Rzeźbiły nas zimne strumienie
I żarem ziejące upały
Jesteśmy jak żywe kamienie
W sercu szatańskich piramid
W swym łonie jak żywe nasienie
Pieścimy zabójczy dynamit
I na nas jak na opoce
Powstanie gmach wspaniały
Jak jasny piorun w pomroce
Jak pomnik wiecznej chwały
Jesteśmy jak żywe kamienie
Rzucone w przepaść bezdenną
W których goreje marzenie
Że stworzą górę płomienną


Opiekun: mgr Lidia Białobrzeska


Uczniowie naszego gimnazjum przygotowali spektakl słowno-muzyczny
z okazji "Dnia Kobiet". Uroczystość odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury
dla Pań - czytelniczek Biblioteki Publicznej w Miastkowie.
Zaproszenie przyjęli także przedstawiciele władz Urzędu Gminy w Miastkowie, dyrektorzy szkół i przedstawiciele Biblioteki Miejskiej w Łomży.
Pan Kazimierz Górski - Wójt Gminy Miastkowo złożył życzenia,
a młodzi panowie wręczyli paniom kwiaty.
Opiekun: mgr Lidia Białobrzeska


Podróż uczniów klas II do świata sportu i pieniądza!

8 grudnia 2016 roku o godz. 6:15 wyjechaliśmy na wycieczkę do Warszawy. Rozpoczęliśmy od Stadionu Narodowego (od lipca 2015 PGE Narodowy). Ekskluzywna trasa zwiedzania z przewodnikiem obejmowała zakątki i lokalizacje, których nie zobaczylibyśmy, przychodząc na mecz. Byliśmy w korytarzach, szatniach, tunelach, lożach dla VIP. Niezapomniane wrażenie, zwłaszcza dla fanów piłki nożnej, wywarła wizyta w szatniach z koszulkami reprezentacji Polski. Odwiedziliśmy kaplicę wielowyznaniową, wyświęconą przez przedstawicieli trzech wyznań: chrześcijaństwa, judaizmu i islamu, która nie zawiera stałych symboli żadnej z religii, a jej wnętrze zostało wykreowane za pomocą dwóch dopełniających się elementów: kolumnady oraz światła jako symbolu boskości.Następnie udaliśmy się na spacer po Starym Mieście, zaczynając od Grobu Nieznanego Żołnierza, przeszliśmy pod pomnik naszego Patrona Marszałka Józefa Piłsudskiego i uwieczniliśmy to pamiątkową fotografią. Idąc przez Plac Zamkowy, Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat, dotarliśmy do kolejnego punktu naszej wycieczki – Centrum Pieniądza NBP. Pod opieką przewodnika staliśmy się świadkami narodzin monety i banknotu, mieliśmy w rękach sztabę złota. Dowiedzieliśmy się o roli i zadaniach banku centralnego. Spotkanie z pieniądzem okazało się pełne tajemnic oraz niezbędnej wiedzy dotyczącej zabezpieczeń, znaków wodnych potwierdzających oryginalność banknotów. Kolejnym punktem naszych wojaży była Galeria Arkadia, w której wydaliśmy trochę pieniędzy. Ale cóż, Święta tuż, tuż…

Powrót do Miastkowa nastąpił w planowanym czasie. Wszyscy zadowoleni, cali i zdrowi mają w planach kolejne fascynujące podróże!

Opracowała: mgr Joanna Ciborowska


JEDEN DZIEŃ W STOLICY

Uczniowie klas trzecich pod opieką wychowawców udali się 29 listopada 2016 r. do Warszawy. Pierwszym punktem bogatego programu było Muzeum Narodowe. Młodzież uczestniczyła w lekcji muzealnej, gdzie poznała między innymi obrazy przedstawiające opowieści ze Starego i Nowego Testamentu oraz zapoznała się z różnymi sposobami ukazywania ich w sztuce. Ogromne wrażenie zrobiło na wszystkich malarstwo historyczne powstałe w XIX wieku, które przypominało o minionych wydarzeniach, budziło ducha patriotyzmu i niosło przesłanie moralne. Uczniowie poznali dzieła Jana Matejki oraz innych malarzy tworzących w tym czasie, którzy wydarzenia z przeszłości przedstawiali często w sposób dramatyczny, poetycki lub anegdotyczny. W czasie zajęć analizowano także dzieła sztuki polskiej i europejskiej, służące poznaniu charakterystycznych cech romantyzmu, akademizmu, realizmu i impresjonizmu. Lekcje muzealne realizowały wymagania ogólne i szczegółowe podstawy programowej przedmiotów plastyka oraz historia.Po spacerze Krakowskim Przedmieściem i krótkim pobycie na Placu Zamkowym udaliśmy się do gmachu Telewizji Polskiej. Program zwiedzania obejmował wizytę w studiach telewizyjnych, pomieszczeniach reżyserskich, magazynach rekwizytów i kostiumów oraz Muzeum Telewizji. Szczególnie podobało się uczniom największe studio, w którym realizowane są programy telewizji śniadaniowej. Dużo radości sprawiło buszowanie między rekwizytami z programu dla dzieci "Domisie". Selfie na ściance TVP nie było końca, każdy chciał poczuć się gwiazdą szklanego ekranu. Po przerwie na posiłek nadszedł czas na najbardziej znany spektakl musicalowy w Polsce, „Metro” w Teatrze Studio Buffo. Grupa młodych wykonawców opowiada w nim o swoich marzeniach, a każda wyśpiewana nuta, każdy wytańczony takt jest tych marzeń spełnieniem. Pasja i entuzjazm, taniec i śpiew oraz miłość, szaleństwo i młodość. To opowieść o marzeniach i rozczarowaniach, o pasji i zdradzie, o młodzieńczych ideałach i władzy pieniądza, a przede wszystkim to historia romantycznej miłości.

„Świat się zmienia,
Padają mury, otwierają się granice
Teatr też się zmienia
Niezmienne pozostają tylko marzenia...
... marzenia młodych ludzi, nasze marzenia.”


Wyjazd zorganizowała p. Bożena Godlewska, której serdecznie dziękuję w imieniu swoim, p. Anny Wronki oraz naszych wychowanków.


Opracowała: mgr Renata Krynica
MIKOŁAJKIPo dłuuuuugim, dłuuuuuuuuuuuuuugim oczekiwaniu gimnazjaliści doczekali się wizyty upragnionego Mikołaja. Wszyscy uczniowie i nauczyciele
otrzymali sklonowane czapki Mikołaja oraz słodkie co nieco.
Lidia Białobrzeska
ŚWIĘTO SZKOŁY„Naród, który nie szanuje swej przeszłości
nie zasługuje na szacunek teraźniejszości
i nie ma prawa do przyszłości.”

Józef Piłsudski


10 listopada 2016 roku w naszym gimnazjum odbyła się uroczystość Święta Szkoły. W siódmą rocznicę nadania szkole sztandaru i imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego wspominaliśmy postać naszego patrona. Wszyscy zgromadzeni mogli obejrzeć prezentację multimedialną przedstawiającą najważniejsze fakty z życia Marszałka oraz wysłuchać wierszy i pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów. Poprzez tą szkolną uroczystość włączyliśmy się także w obchody Narodowego Święta Niepodległości i 97 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przypomniane zostały wydarzenia z burzliwej i trudnej historii naszej ojczyzny.

„Uroczyście przyrzekamy na sztandar – symbol tradycji i chluby naszej szkoły, że uczynimy wszystko, aby być godnym miana ucznia tej szkoły.”


Święto Szkoły jest czasem na to, aby w murach naszej szkoły powitać uczniów klas pierwszych, którzy oficjalnie zostali włączeni do społeczności szkolnej. Tradycyjnie złożyli oni uroczyste ślubowanie, które odebrała Pani dyrektor Agnieszka Zduńczyk. Pierwszoklasiści recytowali wiersze oraz zaśpiewali pieśń „Legiony” i „Odę do radości” – Hymn Unii Europejskiej. Swoją postawą udowodnili, że są godni miana uczniów Publicznego Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Miastkowie.

Święto Niepodległości
11 listopada 2016 roku przedstawiciele społeczności naszego gimnazjum wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej odprawionej w intencji poległych w obronie ojczyzny w kościele parafialnym. Po Mszy Św. wszyscy procesyjnie przeszli na cmentarz. Poszczególne delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem poległych żołnierzy. Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem Roty i modlitwą Anioł Pański w intencji poległych za ojczyznę.

Opracowała: mgr Małgorzata Jasińska
DZIEŃ MISYJNY

28 października 2016r. w związku z trwającym Tygodniem Misyjnym, upłynął w gimnazjum pod znakiem misji. Roztrzygnięty został drugi (pierwszy przeprowadzono w 2015r.) gimnazjalny konkurs „Zdrój Złota dla misji”. Każda klasa wraz z wychowawcą miała za zadanie zebranie jak największej ilości 1, 2 i 5 groszy w „zdrojowe” butelki. Miejsce trzecie zajęła klasa IIIb, miejsce drugie zajęła klasa IIa, zwycięstwo z roku ubiegłego powtórzyła obecna klasa IIb wygrywając nagrodę główną – przepyszny tort.
Nagrody ufundowali: proboszcz parafii, Ksiądz Kanonik Czesław Dygan oraz wikariusz, Ksiądz Jarosław Świderek. Serdecznie za to dziękujemy!
Bardzo dziękujemy za liczenie zebranego „złota” Bankowi PKO S.A. w Łomży.
Tego dnia można było kupić ciasta w kawiarence „Misyjne słodkie co nieco” – dzielnie prowadziły ją na każdej przerwie uczennice klasy IIIc: Natalia Bednarczyk, Natalia Kopeć oraz Julia Mleczek. Ciasta ofiarowali uczniowie naszego gimnazjum: Paulina Kupis, Agata Długozima, Klaudia Kuczyńska, Paulina Kadłubowska, Karolina Ciecierska, Magdalena Łozińska, Gabriela Baczewska, Aleksandra Kurpiewska, Weronika Czaplicka, Natalia Kurpiewska, Wiktoria Romanik, Natalia Kutyło, Ewelina Kowalczyk. Bardzo dziękujemy!
Zarówno „złoto” z konkursu, jak również pozyskane fundusze ze sprzedaży ciasta zostaną przekazane na pomoc naszym adopcyjnym Przyjaciołom w Dilla w Etiopii.
Opracowała: mgr Anna Albera


Holy wins, czyli święty zwycięża! We wtorek 25 października 2016r. po raz pierwszy – za zgodą Pani Dyrektor Agnieszki Zduńczyk – w zorganizowano w naszym gimnazjum zabawę Holy wins, czyli Święty zwycięża! Dlaczego Holy wins, a nie Halloween? Odpowiedź jest oczywista: bo jesteśmy chrześcijanami i mamy świadomość zła, które w podtekście niesie ze sobą celebrowanie Halloween, chociażby była to tylko, jak twierdzą zwolennicy, niewinna zabawa.
Co działo się u nas? Otóż uczniowie brali udział w dwóch konkursach: konkurs „na najbardziej świętą klasę”, czyli w której klasie będzie najwięcej uczniów przebranych za postaci świętych oraz konkurs na przedstawienie wybranej postaci świętej lub świętego (przebranie kogoś za świętego oraz przedstawienie życiorysu w formie wiersza lub piosenki; konkurs przeprowadzany w trzech kategoriach – klasy pierwsze, klasy drugie, klasy trzecie, aby zapewnić sprawiedliwą ocenę oraz wyrównać szansę). Uczniowie chętnie zaangażowali się w proponowaną zabawę. Od rana na korytarzach gimnazjum można było spotkać wielu świętych! Konkursowa prezentacja miała miejsce na godzinach wychowawczych. Największą popularnością cieszył się św. Jan Paweł II (prezentowały Go dwie klasy), przedstawiono także św. Stanisława Kostkę, św. Paulinę, św. Mikołaja, trzech Króli, św. Floriana, św. Krzysztofa i św. Mateusza. Wszystkim klasom gratulowano występów, ale zwycięzca mógł być tylko jeden. Jury w składzie: Pani Lidia Białobrzeska, Pani Grażyna Nadrowska i Pan Marcin Fabiszewski dokonali następujących wyborów: wśród klas pierwszych zwyciężyła klasa Ia, w kategorii klasy drugie zwyciężyła klasa IIb, a wśród trzecich – klasa IIIc. Zwycięskie klasy otrzymały słodkie nagrody, a wszyscy uczestnicy także słodkie upominki oraz obrazki św. Michała Archanioła z modlitwą. Nagrodę specjalną otrzymały Panie Renata Krynica – Anioł i Anna Wronka – św. Judyta, które włączyły się do zabawy jako wychowawczynie i także przebrały się.
W konkursie „na najbardziej świętą klasę” wygrały wszystkie klasy trzecie, które zdystansowały pozostałych i przebrane były w 100%! Z gratulacjami także otrzymały pyszne nagrody.Nagrody ufundowali: nagrodę w konkursie prezentacja świętego dla zwycięskiej klasy trzeciej „upiekła” mama uczennicy gimnazjum, Pani Urszula Skrodzka, natomiast pozostałe ufundowali nasi duszpasterze: proboszcz parafii, Ksiądz Kanonik Czesław Dygan oraz wikariusz, Ksiądz Jarosław Świderek. Bardzo dziękujemy!
Podsumowując: pomimo pewnych niedociągnięć organizacyjnych (człowiek uczy się jednak na błędach), myślę, że zaplanowany cel został osiągnięty: zabawa połączona z edukacją.

Opracowała: mgr Anna Albera


MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC
BIBLIOTEK SZKOLNYCH

W ramach uczczenia październikowego Święta Bibliotek Szkolnych, zorganizowaliśmy wiele wydarzeń w naszej szkole. Konkurs Poezji i Piosenki Patriotycznej "Polska to My", który odbył się 10 października. Aby zacieśnić więzi ze Szkołą Podstawową w Miastkowie, 12 października zaprosiliśmy uczniów z nauczania początkowego na "Spotkanie z Brzechwą i Tuwimem". Zabawne wierszyki, które były czytane przez gimnazjalistów oraz prezentacja multimedialna przedstawiająca bohaterów wybranej poezji sprawiły, że uśmiech nie znikał z naszych twarzy. Z uczennicami klasy pierwszej, pozwoliłyśmy sobie przeprowadzić badanie, z jakich książek zrobimy najdłuższe domino, wygrały te w twardych okładkach :)
Zapraszamy do naszej biblioteki, która odgrywa szczególne miejsce w szkole. Możesz wziąć udział w różnych zajęciach, które są w niej prowadzone: śpiewu, recytacji, poprawy techniki czytania. Możesz również odrobić pracę domową, przygotować się do zajęć oraz realizować projekty edukacyjne wykorzystując Księgozbiór podręczny i Centrum Informacji Multimedialnej.
Serdecznie zapraszamy do czytania krótkich recenzji, proponowanych przez aktyw książek, które są umieszczane na drzwiach biblioteki.Nauczyciel bibliotekarz: mgr Lidia Białobrzeska


,,Dzieci rodzą się ze skrzydłami, nauczyciele pomagają im je rozwinąć”

14 października 2016 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Miastkowie odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość została przygotowana przez Samorząd Uczniowski naszej szkoły. Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście. Ze sceny popłynęły podziękowania i życzenia. W tym wyjątkowym dniu, w szczególny sposób, uczniowie wyrazili swoją wdzięczność za codzienną pracę nauczycieli, pracowników obsługi i administracji szkoły. Na scenie młodzież zaprezentowała swoje talenty i umiejętności wokalne i aktorskie. Tradycyjnie na zakończenie uczniowie wręczyli nauczycielom symboliczne upominki. Mamy nadzieję, że dla wszystkich zgromadzonych był to mile spędzony czas.

,,Drodzy nauczyciele: zapomnijcie o wybrykach i wyskokach. O tym, co zepsuliśmy w mgnieniu oka. Przepraszamy za te wszystkie przykre dni… Pamiętajcie, że co złego to nie my. Dziś błagamy o chwileczkę zapomnienia i prosimy Was przyjmijcie te życzenia…”

Opracowała: mgr Elżbieta Kowalczyk - opiekun Samorządu Uczniowskiego


DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
29 września

W naszym gimnazjum obchodziliśmy ten dzień na wesoło. Na przerwach uczniowie czytali zabawne wierszyki, które wcześniej zostały przez nich wybrane. Dzień ten jest okazją do podkreślenia licznych zalet głośnego czytania, choćby takich jak rozwijanie wyobraźni, stymulowanie rozwoju czy wzbogacanie słownictwa.
Organizator: mgr Lidia Białobrzeska


WYJAZD PROFILAKTYCZNO – INTEGRACYJNY
UCZNIÓW KLAS TRZECICH
,,OLSZYNKA 2016”

W dniu 15 czerwca 2016 r. odbył się wyjazd profilaktyczno – integracyjny uczniów klas trzecich. Tradycyjnie gimnazjaliści gościli w Olszynach. W wyjeździe wzięło udział 31 trzecioklasistów wraz z opiekunami. Młodzież bawiła się i pracowała w dwóch, losowo wybranych grupach. Odbyły się zajęcia sportowe pod kierunkiem instruktorów: tor przeszkód, wspinaczka, piłka nożna. Uczniowie mogli korzystać z różnych atrakcji: trampoliny, tenis stołowy, samochody napędzane siłą własnych nóg, itp. Drugą część stanowiły zajęcia profilaktyczne z trenerem, na których zostały poruszone temat związane z uzależnieniami, problemami okresu dorastania. Po wspólnym obiedzie grupy wymieniły się aktywnościami.

Wyjazd zakończył się ogniskiem. Dla uczniów klas trzecich były to jedne z ostatnich chwil spędzonych w takim składzie. Już niedługo pożegnamy ich, jako absolwentów naszej szkoły.
Opracowała: mgr Elżbieta Kowalczyk


24 maja 2016 roku odbył się w naszej szkole konkurs czytelniczy "Przeczytaj tę książkę, WARTO". W konkursie wzięli udział przedstawiciele wszystkich 8 klas naszego gimnazjum, którzy przedstawili, wylosowaną wcześniej książkę, w jak najciekawszy sposób.

Cele konkursu:

• mobilizowanie uczniów do czytania;
• pogłębianie ich ciekawości czytelniczej;
• kształcenie umiejętności czytania ze zrozumieniem;
• doskonalenie umiejętności wypowiadania się na temat przeczytanych lektur;
• rozwijanie umiejętności formułowania sądów i ocen na temat przeczytanej książki;
• uaktywnienie uczniów poprzez udział w konkursach;
• rozwijanie zdrowego współzawodnictwa.

ZWYCIĘZCYI miejsce - klasa IIB
II miejsce - klasa IB
III miejsce - klasa IIAOrganizator konkursu: mgr Lidia Białobrzeska
Administrator strony : mgr Lidia Białobrzeska