Strona Główna : Dokumenty Szkoły : Aktualności : Osiągnięcia : Kontakt


Adopcja na odległość
Nasi przyjaciele "ALBINOSI"
Przyjaciele z Łotwy
PROJEKT EDUKACYJNY "Polska miejscem dialogu kultur, religii i tradycji"
Występy i prace naszych uczniów

Adopcja na odległość


Na całym świecie wiele dzieci chciałoby chodzić do szkoły, ale jest to dla nich nieosiągalne. To dzieci z krajów misyjnych, w których zdobywanie wiedzy jest przywilejem tylko najbogatszych. Salezjański Ośrodek Misyjny pragnie pomóc najuboższym dzieciom poprzez dzieło Adopcja na odległość. To materialna i duchowa opieka nad dziećmi i młodzieżą z krajów misyjnych, mająca na celu pomoc w uzyskaniu przez nich wykształcenia i godnego życia. W 2005 roku Publiczne Gimnazjum w Miastkowie włączyło się do tej akcji. Zaangażowani są nauczyciele i uczniowie. Opiekowaliśmy się:Lidya Mofya urodziła się w 1989 roku w Chofwe w Zambii. Jej rodzice nie żyją. Ma dwóch braci i dwie siostry. Po śmierci rodziców mieszkają u wujka. Lidya najbardziej lubiła lekcje języka angielskiego. W wolnych chwilach śpiewała i malowała. Marzyła, że w przyszłości zostanie pielęgniarką i będzie pracować w szpitalu. Niestety Jej opiekunowie zadecydowali, żeby przerwała naukę - nie podano nam przyczyn takiej decyzji. Mamy nadzieję, że Lidya spełni swoje marzenia, że jest szczęśliwa.


Nambinintsoa Fernando - Urodził się 1 marca 1999 roku w Manazary na Madagaskarze. Zmarł we wrześniu 2006 roku. Chłopca wychowywała babcia. Fernando chodził do pierwszej klasy szkoły podstawowej. Siostra misjonarka pisała, że był nieśmiały, ale Jego oczy mówią same za siebie - przesympatyczny Łobuziak! Teraz jest już tam, gdzie nie ma cierpienia, łez... Gdzie może bez przeszkód realizować swoje "łobuzerskie" plany. A my cały czas o Nim pamiętamy.Od września 2006 roku naszym "adoptowanym" Przyjacielem stał się John Bosco Ssekasamba. Urodził się w 19 lutego 1992 roku w Namaliga w Ugandzie. Jego tato nie żyje. John'a oraz Jego rodzeństwo (czterech braci i trzy siostry) wychowuje i utrzymuje mama, która pomimo ciężkiej pracy nie jest w stanie zapewnić godnych warunków życia dzieciom. John jest bardzo aktywny w szkole. Bardzo pragnie kontynuować naukę i dzięki pomocy Jego marzenia mogą się spełnić.Aby pomagać większej liczbie osób, decyzją Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego, adopcja imienna została zamieniona na grupową. Dlatego od września 2007 roku do grona naszych "adoptowanych" Przyjaciół dołączyły Przedszkolaki z Saint James Pre - School w Mansie (Zambia). Przedszkole prowadzą Siostry Salezjanki. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku. Dzieci uczą się pisać, czytać. Chętnie śpiewają piosenki i tańczą. Dzięki pomocy wolontariuszek z Polski, mogą oglądać bajki. Dużą popularnością cieszy się "Bolek i Lolek" oraz "Reksio".
Opracowała: mgr Anna Brulińska
 

Nasi przyjaciele "ALBINOSI"

   Dzięki ofiarności ludzi dobrej woli możliwa jest realizacja naszych zamierzeń i celów. Od czterech lat nasz szkoła współpracuje z Kołem Łowieckim Nr 69 z Warszawy ALBINOS. Wspólnymi siłami realizujemy zadania na rzecz ochrony środowiska, które są wspaniałą lekcją ekologii niejednokrotnie kończącej się wspólnym spotkaniem przy ognisku.
   Pięćdziesięciu uczniów uczestniczyło w jednodniowej wycieczce do Warszawy zwiedzając i podziwiając uroki Stolicy. Do chwili obecnej 83 uczniów naszej szkoły oraz szkół podstawowych gminy Miastkowo mogło cieszyć się wspaniałym, dwutygodniowym, letnim wypoczynkiem w różnych zakątkach naszego kraju. ALBINOSI otwierają swoje serca na rzecz dzieci potrzebujących, wspierając działalność charytatywną naszej szkoły. Jesteśmy razem "na dobre i na złe".


Mamy Przyjaciół na Łotwie

  
  W pierwszym tygodniu lipca na terenie naszej gminy gościła młodzież ze szkoły muzycznej z Naujene. Pierwsze spotkanie integracyjne odbyło się na hali sportowej w Miastkowie. Program rekreacyjno-sportowy przygotowany przez młodzież oraz nauczycieli Publicznego Gimnazjum w Miastkowie pozwolił wciągnąć do zabawy nie tylko młodzież polską i łotewską, ale także ich opiekunów. Podczas spotkania rolę gospodarza pełnił Wójt Gminy Miastkowo Pan Jerzy Wróblewski oraz Dyrektor Publicznego Gimnazjum w Miastkowie Pani Agnieszka Zduńczyk i Bożena Szczyglewska - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Rydzewie. Młodzież na pamiątkę spotkania wykonała plakaty ogromnych rozmiarów, techniką… bardzo mieszaną. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody oraz jak przystało na zmagania sportowe - piękne puchary.
   To nie było ostatnie spotkanie!!! 3-4 lipca 2006r. wspólnie z młodzieżą łotewską spędziliśmy czas w kompleksie wypoczynkowym w Olszynach. Tam nie można było się nudzić. Zabawa, ruch, świeże powietrze, woda oraz pomysły organizatorów dokonały cudów. Już po kilku godzinach byliśmy jedną wielką rodziną.
Gdy przyszedł czas rozstania, łzy powstrzymywała myśl o kolejnym spotkaniu w Gminnym Ośrodku Kultury w Miastkowie w dniu 6 lipca 2006r.
  Na "międzynarodową" dyskotekę przybyła młodzież łotewska, szkół gminy Miastkowo oraz absolwenci. Wspaniała zabawa trwała do późnych godzin wieczornych (wielka szkoda, że nie do białego rana). Na koniec nie zabrakło łez, których już nic nie zdołało powstrzymać. Z nadzieją na spotkanie w przyszłym roku, pożegnaliśmy gości.


       

Pozdrawiamy Was bardzo serdecznie
i przesyłamy gorące buziaczkiOpracowała: mgr Joanna Ciborowska

BYLIŚMY NA  ŁOTWIE

Tydzień wakacji wspaniały, niezapomniany dla wszystkich uczniów i nauczycieli. Nasi Przyjaciele z Łotwy zapewnili nam mnóstwo atrakcji, których nie sposób wymienić. Był raj i dla duszy i dla ciała. Uczestniczyliśmy w niezwykłej uroczystości religijnej, w jedynym na Łotwie, porównywalnym z Częstochową - Sanktuarium Matki Boskiej Agłońskiej. Nie samym chlebem człowiek żyje, to prawda, bo bez chleba żyć się nie da. W Muzeum Chleba wszyscy próbowaliśmy swoich sił, pracując przy żarnach. Poznaliśmy historię, tradycje, życie codzienne mieszkańców Łotwy. Mogliśmy podziwiać cudowne krajobrazy malowane wstęgą rzeki Daugavy. Niesamowite wrażenie wywarła na nas urokliwa stolica Łotwy - Ryga. A Muzeum Motoryzacji - to po prostu raj dla oczu. A dla ciała! Dyskoteki, wesołe miasteczko, sklepy, kąpiele i obfite posiłki. A cóż tam! 3 kg w tę czy w tę stronę. Tylu wrażeń i emocji można nam tylko pozazdrościć!

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tak wspaniałej imprezy, Naszym Przyjaciołom z Łotwy, Pani Wójt Gminy Miastkowo - Lidii Małgorzacie Grzejka, Dyrektor Gimnazjum - Pani Agnieszce Zduńczyk, Kierownikowi wycieczki - Pani Joannie Ciborowskiej oraz Nauczycielom.

UCZNIOWIE


POZDRAWIAMY


Opracowała : mgr Joanna Ciborowska
Kultura ludowa to korzenie naszej rodzimej wspólnoty. Jest bardzo wartościowa, mimo tego, że się zmienia. Musimy być świadomi historii i tradycji naszej Ziemi. 8.04.2018 r. na „Przeglądzie Polskiej Tradycji, Kultury i Sztuki Ludowej” zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Miastkowie uczniowie gimnazjum prezentowali piosenki i wycinanki ludowe wykonane przez klasy trzecie. Piosenki zaśpiewały dziewczęta z klasy III B:
- Anita Korytkowska – „Gdybym to ja miała skrzydełka jak gąska”
- Natalia Bajno, Daria Rydelska, Anita Korytkowska – „Te miastkowskie dziołchy” oraz „Polonez kurpiowski”


Program artystyczny i prace plastyczne zostały przygotowane
pod kierunkiem Pani Grażyny Nadrowskiej.

BÓG, HONOR, OJCZYZNA


13 listopada 2016 roku uczniowie naszego gimnazjum po raz kolejny wzięli udział w Koncercie Poezji i Pieśni Patriotycznych - " Bóg, Honor, Ojczyzna", który jest organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Miastkowie. Była to wspaniała okazja, aby świętować koleją rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Recytując i śpiewając utwory o naszym kraju, uczniowie okazali swój patriotyzm, a byli to:
Natalia Bajno, Anita Korytkowska, Daria Rydelska, Natalia Wiktorzak, Natalia Ciecierska, Natalia Kurpiewska, Natalia Kutyło, Klaudia Kuczyńska, Izabela Kaczyńska, Paulina Kadłubowska, Katarzyna Kadłubowska, Damiana Jankowski, Błażej Banach, Mateusz Ambroziak, Paweł Łada, Adrian Garnecki.Uczniowie zostali przyygotowani przez:
p. Lidię Białobrzeską i p. Grażynę Nadrowską


IV edycja wojewódzkiego konkursu plastycznego
dla dzieci i młodzieży
,,Podlasie- mnie ta ziemia od innych droższa”

Dnia 24 maja 2016 r. w gmachu Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród i wyróżnień w IV edycji wojewódzkiego konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży ,,Podlasie- mnie ta ziemia od innych droższa”.

Uczniowie naszego gimnazjum zdobyli:

II m-ce - Mateusz Piotrowski – kl. III b
III m-ce – Marceli Gortych – kl. III b
Wyróżnienie – Karolina Ustaszewska – kl. II a

Podziękowanie otrzymała mgr Grażyna Nadrowska, pod której kierunkiem uczniowie wykonali prace konkursowe. Nagrody i podziękowania wręczali: Marszałek Województwa Podlaskiego i Członek Zarządu Urzędu Marszałkowskiego.

Opracowała: mgr Grażyna Nadrowska


Przegląd Polskiej Tradycji, Kultury i Sztuki Ludowej
Kultura i sztuka ludowa zadziwia nas swoim pięknem i unikalnością, dlatego uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w imprezie środowiskowej ,,Przegląd Polskiej Tradycji Kultury i Sztuki Ludowej”.
Impreza została zorganizowana 10 kwietnia 2016 r. przez Gminny Ośrodek Kultury w Miastkowie. Walorami wokalnymi wykazały się uczennice klasy I b i II c. Zaśpiewały piosenki ludowe min. ,,Gdybym to ja miała skrzydełka jak gąska”, ,,Te Miastkowskie dziołchy” i zakończyły imprezę ,,Polonezem kurpiowskim”. W ramach przeglądu można było obejrzeć wystawę wycinanek kurpiowskich i palm wielkanocnych wykonanych przez gimnazjalistów.

Opracowała: mgr Grażyna Nadrowska


Przegląd tradycji bożonarodzeniowych 2016W niedziele 17 stycznia 2016 r. młodzież naszej szkoły wzięła udział w ,,Przeglądzie tradycji bożonarodzeniowych” które odbyły się w GOK-u w Miastkowie. Zaśpiewali kolędy, pastorałki i piosenki świąteczne:,,Gdy śliczna panna”, ,,Mario czy Ty wiesz”, ,,Jest taki dzień'', ,,Biały śnieg”, ,,Świetlista noc”, ,,Czerwone jabłuszko dla Adasia”. W imprezie wystąpili uczniowie: Natalia Bajno, Anita Korytkowska, Daria Rydelska z kl. Ib , Natalia Bednarczyk, Natalia Kopeć z kl. IIc, Katarzyna Grzymała, Patryk Korytkowski z kl. IIIb i Natalia Jadczak z kI. IIIa. Większości wykonawcom akompaniowali na keyboardzie i gitarze Natalia Chojnowska i Patryk Korytkowski.Opracowała: mgr Grażyna Nadrowska
XI SZKOLNY KONKURS
NA NAJPIĘKNIEJSZY KALENDARZ ADWENTOWY

Do konkursu uczniowie zgłosili 7 prac wykonanych różnymi technikami. Zostały one wyeksponowane na holu A , gdzie były podziwiane przez społeczność naszego gimnazjum oraz gości przybywających do naszej szkoły.

Komisja konkursowa oceniła w dniu 18 grudnia 2015r. wszystkie zgłoszone prace, spośród których wybrała najpiękniejsze.

I miejsce – Natalia Skrodzka klasa IIc
II miejsce – Natalia Markowska klasa IIb
III miejsce - Natalia Boguska klasa IIbZwycięzcy zostali nagrodzeni dyplomami oraz upominkami, które wręczyła im w dniu 21 grudnia 2015r po uroczystym wystawieniu Jasełek w GOK Pani Dyrektor Agnieszka Zduńczyk. Organizatorami konkursu są tradycyjnie nauczycielki języka niemieckiego.Opracowała: mgr Renata Maria Krynica
Jubileusz
Pięćdziesięciolecia
Małżeństw
26 listopada 2015r. mieliśmy zaszczyt uświetnić przygotowaną częścią artystyczną Jubileusz Pięćdziesięciolecia Małżeństw Gminy Miastkowo. Po części oficjalnej, zaprosiliśmy Szanownych Jubilatów do wysłuchania i obejrzenia naszego programu. Wszystkich zebranych powitała Natalia Bednarczyk kl. IIc: „Przypadł mi zaszczyt przeprowadzenia Państwa przez zawiłości owego dzieła. Już teraz, w imieniu swoim oraz biorących udział w programie osób, dołączamy się do wszystkich serdeczności i życzeń, które dzisiaj padły pod adresem szanownych Państwa Jubilatów. Mamy nadzieję, że przygotowany program będzie miłym prezentem – niespodzianką dla Państwa. A będzie to program o tym, co sprawia, że serce szybciej bije, że mamy motyle w brzuchu i że możemy obchodzić tak piękne Jubileusze Pięćdziesięciolecia wspólnego trwania razem na dobre i na złe kobiety i mężczyzny – żony i męża... Czyli będzie to program o miłości... Zapraszamy.” I wraz z Kasią Grzymała kl. IIIb przypomniała, co o miłości mówił św. Paweł w swoim Liście do Koryntian (1Kor 13,1 – 13). Następnie utwór P. Rubika „Psalm dla ciebie” pięknie zaśpiewali Anita Korytkowska kl. Ib i Daniel Karpiński kl. Ia. O względy Daniela Korytkowskiego kl. Ib śpiewająco rywalizowały Natalia Bednarczyk kl. IIc i Natalia Kopeć kl. IIc: „Kto dla ciebie nosił szpilki, spodnie w kwiatki włożył modne? Kto? No, powiedz, kto? Kto Tuwima wiersz przepisał, jako własny Tobie wysłał? Kto? No, powiedz, kto? Ja dla ciebie jestem gotowa kilo wiśni zjeść z pestkami! Ja, tak, tylko ja! Teraz, kiedy ciebie pytam, milczysz raniąc moje serce! Czy to ładnie tak?” I w efekcie końcowym zawarły damski sojusz zostawiając go zdziwionego ku przemyśleniu zachowania…Potem w ramach wspomnień zaprosiliśmy do obejrzenia scenek przedstawiających drogę od pierwszego spotkania do małżeństwa:
„Zwykle tak to się zaczyna: jedni mówią przypadek, inni nazywają przeznaczeniem. Może być na przykład tak, jak w naszej scence: ona (Julia Mleczek kl. IIc) – niesie zakupy, on (Łukasz Ziemczyk kl. IIIb) – idzie sobie beztrosko i nagle…
Do zakochania jeden krok, albo jedna torba z zakupami. Ona i on umówili się na spotkanie. Naukowo nazywa się to randką…
I tak mijały kolejne spotkania w sielankowym nastroju, aż nastąpiło podjęcie decyzji o zaręczynach. Niełatwe zadanie czeka na niego. Oj niełatwe… Do akcji wkracza przyszła teściowa (Patrycja Kruczkow kl. IIa) i przyszły teść (Sebastian Gawrych kl. IIIb)…
Oświadczyny przyjęte, więc czas zacząć przygotowania do ślubu i wesela. To też nielada wyczyn…
I w końcu nadeszła wiekopomna chwila… Ona i on powiedzą sobie sakramentalne tak, a potem będą się bawić z zaproszonymi gośćmi do białego rana…
Ksiądz – Paweł Młynarczyk kl. IIIa, podsumowuje słowami ks. Jana Twardowskiego: „Bóg zaczyna i Bóg kończy – zakochane serca łączy, a obrączki, dobre duchy wkłada szybko na paluchy.”
Następnie dla Jubilatów „Przetańczyli całą noc” Natalia Jadczak kl. IIIa i Dawid Sierzputowski kl. IIIa przy pięknym śpiewie Natalii Bajno kl. Ib i Darii Rydelskiej kl. Ib (dziewczętom towarzyszyli dzielnie Daniel Kurpiewski kl. Ib i Dawid Laskowski kl. Ib).
Słynna Hela – Natalia Kopeć kl. IIc – znowu miała problemy ze swoim mężem Marianem – Karolem Ustaszewskim kl. IIIb.
A o tym, że chce się być zawsze tam, gdzie ukochana osoba zaśpiewali Kasia Grzymała kl. IIIb i Patryk Korytkowski kl. IIIb.
„Wszystkiego najlepszego, radości, szczęścia moc, słoneczka wesołego, uśmiechu co krok, z radością iść przez życie, rozkwitać jak ten maj, przy dobrym apetycie i zdrowiu sto lat!” – zaśpiewaliśmy na koniec Jubilatom.

Opracowała: mgr Anna Albera


"PRZEGLĄD POLSKIEJ TRADYCJI, KULTURY
I SZTUKI LUDOWEJ"

"Kultura i sztuka ludowa odzwierciedla bogactwo tradycji narodu polskiego oraz ogromne talenty drzemiące z daleka od szumu wielkich miast. Fascynuje swoją unikalnością, bogactwem form oraz niezwykłym pięknem." 19 kwietnia 2015 roku uczniowie naszej szkoły zaprezentowali się śpiewając, recytując oraz grając na instrumentach muzycznych. Mogliśmy również podziwiać prace wykonane przez naszą młodzież: pisanki, wycinanki i palmy wielkanocne. Spotkania te są zawsze świetną okazją, aby szkoły naszej gminy oraz społeczność lokalna spędziła wspólnie czas.Opiekunowie: mgr Lidia Białobrzeska, mgr Elżbieta Kowalczyk

9 listopada 2014r.Uczniowie naszego gimnazjum, już po raz kolejny, wzięli udział w Koncercie Poezji i Pieśni Patriotycznych - " Bóg, Honor, Ojczyzna", który jest organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Miastkowie. Była to wspaniała okazja, aby świętować koleją rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Recytując i śpiewając utwory o naszym kraju, uczniowie okazali swój patriotyzm,
a byli to:

1. Paulina Korytkowska;
2. Kinga Radziejewska ;
3. Angelika Przychodzień ;
4. Julia Mleczek ;
5. Ewa Korytkowska .

Opiekun: mgr Lidia Białobrzeska
„Przegląd tradycji bożonarodzeniowych”


12 stycznia 2014 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Miastkowie odbył się „Przegląd tradycji Bożonarodzeniowych”. Uczniowie naszego gimnazjum jak co roku wzięli udział w tej imprezie środowiskowej. Zaśpiewali tradycyjne kolędy: „Gdy śliczna panna”, „Nie było miejsca dla ciebie”, „Wśród nocnej ciszy” i współczesna pastorałkę „Pada śnieg”. Recytowali tez wiersze ks. Jana Twardowskiego związane z ta piękną tradycją.
W przeglądzie wystąpili uczniowie: Joanna Pyskło, Alicja Kurpiewska, Angelika Przychodzień, Paulina Korytkowska, Patryk Korytkowski i Kamila Jankowska. Program artystyczny przygotowały panie: Elżbieta Kowalczyk, Anna Nawrocka i Grażyna NadrowskaOpracowała: mgr Grażyna Nadrowska
"Bóg Honor Ojczyzna" pod takim hasłem odbył się 17 listopada 2013 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Miastkowie kolejny już Koncert Poezji i Pieśni Patriotycznej. Uroczystość poświecona była odzyskaniu przez nasze Państwo w 1918 roku , po 123 latach zaborów, niepodległości. Piękno ojczystej poezji i pieśni patriotycznych ukazali również uczniowie naszego gimnazjum: Joanna Pyskło, Karolina Jóźwik , Kamila Jankowska, Gabriela Popławska, Katarzyna Grzymała, Natalia Wolny i Patryk Korytkowski, którzy zostali przygotowani przez Panią Lidię Białobrzeską i Panią Grażynę Nadrowską.

Opracowała: mgr Lidia Białobrzeska

PRZEGLĄD POLSKIEJ TRADYCJI, KULTURY I SZTKI LUDOWEJW niedziele 7 kwietnia 2013 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Miastkowie odbył się ,, Przegląd polskiej tradycji, kultury i sztuki ludowej”. Uczniowie naszego gimnazjum wystąpili w programie artystycznym śpiewając piosenki ludowe z różnych regionów Polski. Na wystawie prezentowali prace plastyczne: pisanki- wycinanki i przestrzenne pisanki z kolorowej bibuły. Uczniów do imprezy przygotowały panie: Grażyna Nadrowska i Elżbieta KowalczykOpracowała: mgr Grażyna Nadrowska


KONCERTW dniu 11 listopada 2012 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Miastkowie odbył się Koncert Poezji i Pieśni Patriotycznej pt. ,,Bóg Honor Ojczyzna''. Uroczystość miała na celu pogłębić tożsamość świadomość narodową i miłość do Ojczyzny. W koncercie uczestniczyło 18 uczniów naszej szkoły. Dziewczęta z klas I zaśpiewały pieśń ,, Legiony'', a chłopcy ,, Pierwsza Kadrowa''. Piękne i wzruszające piosenki zaśpiewały solo: Wioleta Chojnowska z klasy III c -,,Opowiedz nam Ojczyzno'' i Joanna Pyskło z klasy IIa - ,,Powrócisz tu'' którą zakończyła uroczysty koncert. Młodzież do występów przygotowały Panie: Grażyna Nadrowska, Lidia Białobrzeska i Małgorzata JasińskaPrzegląd Polskiej Tradycji, Kultury i Sztuki Ludowej

W dniu 22 kwietnia 2012r. W Gminnym Ośrodku Kultury w Miastkowie odbył się Przegląd Polskiej Tradycji, Kultury i Sztuki Ludowej. Uczniowie naszej szkoły zaśpiewali piosenki „Gdybym to ja miała skrzydełka jak gąska” - Joanna Pyskło z kl. Ia i „Kukułeczka” - uczniowie z kl. Ia. Uczennice z kl. IIb zaprezentowały scenkę z wiejskiej tradycji ludowej „Babskie gatki”. Na wystawie można było zobaczyć wykonane przez gimnazjalistów: „Pisanki – wycinanki” i palmy wielkanocne.

Opiekunowie: Grażyna Nadrowska, Anna Albera, Małgorzata Jasińska
Przegląd Tradycji Bożonarodzeniowych

Przy dzwiękach instrumentów muzycznych w wykonaniu solowym i zespołowym rozbrzmiewały pastorałki i kolędy w Gminnym Ośrodku Kultury w Miastkowie, w dn. 15 stycznia 2012r na „Przeglądzie Tradycji Bożonarodzeniowych. Uczniowie naszego gimnazjum tradycyjnie jak co roku wzięli udział w tej środowiskowej imprezie. Uczennica kl. IIIa Justyna Kurpiewska zaśpiewała wzruszającą kolędę „Nie było miejsca dla Ciebie” a uczeń kl. Ib Tomasz Kurpiewski w gwarze góralskiej wykonał pastorałkę „Oj Maluśki, Maluśki”. Uczennice kl. IIIa i IIIb zaśpiewały kolędę „Jest taki dzień”. Przegląd zakończono kolędą „Hej kolęda, kolęda” wykonaną przez uczennicę kl. Iic Wioletę Chojnowską i ucznia kl. IIIa Mateusza Ciecierskiego który przygrywał jej na gitarze.

Opiekun – Grażyna Nadrowska


Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Orlik, ptak jakich mało”

28 listopada 2011r. w siedzibie Biebrzańskiego Parku Narodowego w Osowcu Twierdzy odbył się finał Ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Orlik, ptak jakich mało” wśród wyróżnionych uczestników znalazły się dwie prace z naszej szkoły: Justyny Sikory z kl. IIa i Magdy Chrzanowskiej z kl. Ia.

Opiekun konkursu szkolnego – Grażyna Nadrowska – n-l sztuki


BÓG, HONOR, OJCZYZNA

W niedziele 13 listopada 2011r. uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Miastkowie wzięli udział w Koncercie Poezji i Pieśni Patriotycznej pt. "Bóg, Honor, Ojczyzna". Dziewczęta z klasy IIIa zaśpiewały pieśń "Legiony" a z klasy Ia i Ib piosenkę "Wojenko, wojenko". Uczennica klasy Ia Joanna Pyskło zakończyła uroczysty koncert wzruszającą pieśnią "Ojczyzno ma". Młodzież do występów przygotowała Grażyna Nadrowska.
Opracowała : mgr Grażyna Nadrowska"...ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską..."


27 października 2011r. w sali GOK-u w Mistkowie miała miejsce niezwykła uroczystość: wręczono medale Prezydenta RP parom małżeńskim, które przeżyły ze sobą 50 lat. Młodzież naszego gimnazjum została poproszona o przygotowanie części artystycznej, aby uczcić Szanownych Jubilatów. Staraliśmy się stanąć na wysokości zadania i mamy nadzieję, że nasz program przyniósł trochę wzruszeń, trochę wspomnień i dużo radości. "Szanowni Państwo, proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia z okazji tak pięknego Jubileuszu. Życzymy wszystkiego najlepszego, szczęścia moc. Niech każdy dzień przynosi miliony powodów do radości. Niech spełniają się jeszcze niespełnione marzenia. Życzymy kolejnych, wspólnie spędzonych lat w zdrowiu i miłości."Opracowała: mgr Anna AlberaDRAMAT  I  TRAGEDIĘ  POZOSTAW TEATROWI

"Ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów" - pod takim hasłem uczniowie naszego gimnazjum po raz szósty uczestniczyli w Przeglądzie Małych Form Teatralnych "Dramat i tragedię pozostaw teatrowi". W przygotowanym przez siebie spektaklu "Wieża Babel", ukazali bariery utrudniające komunikację międzyludzką, różnice zdań pomiędzy dziećmi a rodzicami, uczniami a nauczycielami, rodzicami a nauczycielami oraz trudności w zrozumieniu się młodzieży.
Przedstawienie zostało przygotowane na podstawie autorskiego scenariusza napisanego przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli: p. Anny Brulińskiej
oraz p. Małgorzaty Jasińskiej.


Opracowała : mgr Małgorzata JasińskaKONCERT KOLĘD I PASTORAŁEK
,,Gore gwiazdka Jezusowi"


W niedzielny wieczór 17 stycznia 2010 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Miastkowie rozbrzmiewały zarówno tradycyjne jak i współczesne kolędy i pastorałki. W koncercie wystąpili min.: Stowarzyszenie Kobiet w Miastkowie, uczniowie gimnazjum i szkół podstawowych gminy Miastkowo. Uczennice klas Ic, Ib, i IIIb naszej szkoły zaprezentowały swój program muzyczno-wokalny przygotowany pod kierunkiem p. Grażyny Nadrowskiej.

Opracowała : mgr Grażyna Nadrowska

V KONKURS PLASTYCZNY
Najpiękniejszy Kalendarz Adwentowy

W tym roku do konkursu organizowanego przez nauczycielki języka niemieckiego: Panie Renatę Krynicę i Adriannę Sierzputowską uczniowie zgłosili 19 prac indywidualnych i jedną pracę wykonaną przez zespół klasowy. Co roku uczniowie zaskakują nas nowymi pomysłami i formami, tak też było i teraz. Wszystkie prace tradycyjnie wyeksponowane zostały na czas Adwentu w holu A. Trudno już sobie wyobrazić naszą szkołę bez tego świątecznego akcentu. Zdobywcy pierwszych miejsc i wyróżnień otrzymali z rąk Pani Dyrektor Agnieszki Zduńczyk nagrody rzeczowe, a wszyscy pozostali uczestnicy konkursu dyplomy i drobne upominki.
I miejsce: Karolina Zduńczyk kl. IIc
II miejsce: Anna Rainko kl. IIIa
III miejsce: Beata Dmochowska kl. IIIa

Wyróżnienia:

Ewelina Kosakowska kl. Ic
Sylwia Marcińczyk kl. IIIb
Aleksandra Lubak kl. Ic

NAGRODA PUBLICZNOŚCI - Karolina Zduńczyk kl. IIc

Opracowała: mgr Renata Krynica
Bóg, Honor, Ojczyzna

Narodowe Święto Niepodległości nasi uczniowie uczcili także poza szkołą, biorąc udział w koncercie poezji i pieśni patriotycznych ph. "Bóg, Honor, Ojczyzna w Gminnym Ośrodku Kultury w Miastkowie. W niedzielę 15 listopada 2009r. uczniowie gimnazjum zaprezentowali dla mieszkańców gminy ciekawy program artystyczny przygotowany pod kierunkiem pani Grażyny Nadrowskiej.

Opracowała: mgr Grażyna Nadrowska
NA LUDOWO

3 mają 2009r. młodzież naszego gimnazjum wystąpiła na Festiwalu Sztuki Ludowej - imprezie środowiskowej w Gminnym Ośrodku Kultury w Miastkowie. Uczniowie bawili publiczność gadkami kurpiowskimi i śpiewem ludowych piosenek. Można było również podziwiać wykonane przez nich palmy wielkanocne. Program artystyczny i wystawę przygotowali nauczyciele: Grażyna Nadrowska, Renata Krynica i Małgorzata Jasińska."Na różne sposoby człowiek próbuje powiedzieć innym kim jest,
jak postrzega świat, który go otacza.
Od wieków ludzie próbują powiedzieć o tym
używając uniwersalnego języka sztuki."
19 marca 2009 roku uczniowie naszego gimnazjum pod opieką p. Wioletty Samełko i p. Małgorzaty Jasińskiej wzięli po raz piąty udział w Festiwalu Małych Form Teatralnych "Dramat i tragedię pozostaw teatrowi". Festiwal ma charakter profilaktyczny. Młodzież ze szkół województwa podlaskiego ma możliwość przekazania swoim rówieśnikom oraz dorosłym własnego obrazu współczesnego świata z jego problemami i sukcesami, smutkami i radościami. Uczniowie mogą na deskach Teatru Lalki i Aktora w Łomży poczuć się przez chwilę jak profesjonalni aktorzy. W tym roku przygotowaliśmy spektakl wg scenariusza uczennicy klasy IIB Beaty Śmiarowskiej - "www.dieta.pl". Dotyczył on problemów odchudzania oraz plotek.


IV KONKURS PLASTYCZNY

Najpiękniejszy Kalendarz AdwentowyDo konkursu zgłoszono 25 prac indywidualnych i 4 prace wykonane w zespołach klasowych. Uczniowie zaskoczyli wszystkich inwencją twórczą , prace są z roku na rok coraz bardziej pomysłowe. Ich wystawa przykuwała wzrok nie tylko naszych uczniów, ale również rodziców i gości . Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci otrzymali także z rąk Pani Dyrektor Agnieszki Zduńczyk upominki rzeczowe. Rozdanie nagród odbyło się 19.12.2008r.

I miejsce - Ewelina Nerek kl.Ib
II miejsce - Paulina Sierzputowska kl.IIb
III miejsce - Monika Dymek kl.Ic


Wyróżnienia:

Milena Brzostek kl.Ia
Karolina Czaplicka kl.Ia
Marta Zaorska kl.IIb

Tradycyjnie przyznano również NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI, zdobyła ją Żaneta Mleczek z kl.IA.

Opracowała: mgr Renata Krynica
DRAMAT I TRAGEDIĘ POZOSTAW TEATROWI


   12 lutego 2007 roku uczniowie Publicznego Gimnazjum w Miastkowie wzięli po raz trzeci udział w Festiwalu Małych Form Teatralnych "Dramat i Tragedię pozostaw Teatrowi". Festiwal ma charakter profilaktyczny, organizowany jest przez Komendę Wojewódzką Policji w Białymstoku oraz Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki w Białymstoku. Eliminacje dla powiatu łomżyńskiego odbywają się w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży. Autorką scenariusz pt. "Zaufam Ci!" jest uczennica kl.IIIA- Ewelina Ostrowska.
Spektakl wystawiony przez uczniów dotyczył problemów młodzieży: przyjaźni, zaufania, odpowiednich relacji w rodzinie. Główna bohaterka- Julka ukrywa przed przyjaciółmi problemy rodzinne: śmierć matki, alkoholizm i przemoc jakiej doświadcza ze strony ojca. Przyjaciółka Julki- Karola, gdy dowiaduje się o trudnej sytuacji Julki postanawia jej pomóc. Zaskoczony jest również chłopak Julki- Paweł, który w tej trudnej sytuacji wspiera dziewczynę. W główne role wcielili się: Patrycja Karpińska (Julka), Elwira Bielacka (Karola), Radosław Romański (ojciec), Tomasz Górski (Paweł).


Uczniowie zostali przygotowani przez:
Panią Annę Brulińską,
Panią Małgorzatę Nerek.
Festiwal Sztuki Ludowej

Dn. 13 maja 2007r. już po raz trzeci Gminnego Ośrodka Kultury w Miastkowie mogliśmy zobaczyć i usłyszeć artystów naszej gminy prezentujących sztukę ludową różnych regionów Polski, a głównie nam najbliższą kurpii i Podlasia. Na scenie jako pierwszy zaprezentował się chórek "Małe Gwiazdeczki" z SP w Miastkowie. Przygotowane przez panie Magdę Sawicką i Danutę Romanik. Po nim wystąpił chór integrujący uczniów szkoły podstawowej w Miastkowie i w Rydzewie. Nad, którym opiekę sprawuje Pani Wanda Kazimierczyk. Śpiew urozmaicały tańce ludowe zespołu "Iskierki" ze szkoły podstawowej w Rydzewie. Wspaniałe, ciekawe i żartobliwe przedstawienia przygotowały panie z Koła Gospodyń Domowych i panie ze Stowarzyszenia Kobiet w Miastkowie. Swoje zdolności plastyczne prezentowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum w Miastkowie na wystawie przygotowanej przez Grażynę Nadrowską oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Rydzewie pod kierunkiem Pani Emilii Zaremba - Bielackej. Prace wystawili też nauczyciele SP i PG w Miastkowie:
- Ewa Wioletta Ostrowska - serwety, haftowane obrazy
- Grażyna Nadrowska - ceramika malowana
- Małgorzata Rogula - haftowane obrazy
- Małgorzata Nerek - haftowane obraz


Uwieńczeniem imprezy był poczęstunek staropolskim jadłem.

Opracowała: mgr Grażyna Nadrowska
Strój Uczniowski

W marcu 2007 w Publicznym Gimnazjum w Miastkowie przeprowadzono Szkolny Konkurs Plastyczny p.h "Strój uczniowski". Celem konkursu było m.in. zapoznanie uczniów z zasadami projektowania i komponowania stroju uwzględniając jego funkcjonalność, oryginalność oraz wartości wyrazowe gamy barwnej. Organizatorzy to: p. G. Nadrowska - n-l sztuki i p. A. Brulińska, - n-l religii i opiekun Samorządu Uczniowskiego. Każdy uczestnik konkursu miał za zadanie wykonanie projektu stroju dla uczennicy i ucznia. W związku z zarządzeniem MEN o obowiązku noszenia mundurków szkolnych konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży. Wpłynęło 58 prac. W projektach uczniowskich dominowała kamizelka w odcieniach niebieskich .Komisja wyłoniła 6 najlepszych prac.
Nagrody za 3 pierwsze miejsca otrzymały:

1. Wioleta Adaszczyk - kl I c
2. Olga Gortych - kl I c
3. Katarzyna Dąbkowska - kl III b


Wyróżnienia:

1. Justyna Szczepańska - I c
2. Elwira Bielacka - II b
3. Konrad Zduńczyk - III c

Opracowała: mgr Grażyna Nadrowska
Najpiękniejszy Kalendarz Adwentowy

Zgodnie z ubiegłoroczną tradycją, także i w tym roku publiczność w tajnym głosowaniu przeprowadzonym 19.12.2007 r. wybrała kalendarz do NAGRODY PUBLICZNOŚCI. Do konkursu uczniowie zgłosili 24 prace wykonane różnymi technikami. Zostały one wyeksponowane na holu A, gdzie były podziwiane przez społeczność naszego gimnazjum oraz gości przybywających do naszej szkoły.

Prace zostały ocenione przez komisję w następującym składzie:

Pani Lidia Białobrzeska
Pani Renata Krynica
Pani Małgorzata Nerek
Pani Magdalena Rzeszotalska
Pani Ariadna Szymborska
Spośród wszystkich uczestników konkursu wybrano trzy pierwsze miejsca oraz trzy wyróżnienia:

I miejsce - Katarzyna Jesiotr
II miejsce - Wioleta Adaszczyk
III miejsce - Dominika Ziemczyk


Wyróżnienia:

Monika Ciecierska
Anna Deptuła
Olga Gortych
Nagrodę Publiczności otrzymała Katarzyna Jesiotr


Zwycięzcy zostali nagrodzeni dyplomami oraz upominkami, które wręczyła na uroczystym przedświątecznym apelu w dniu 20.12.2007 r. Pani Agnieszka Zduńczyk.Opracowała: mgr Renata Krynica
II KONKURS PLASTYCZNY

Najpiękniejszy Kalendarz Adwentowy

Konkurs został zorganizowany przez nauczycielki języka niemieckiego:

Panią Renatę Krynicę;
Panią Adriannę Szymborską
.


Celem konkursu było promowanie kultury krajów niemieckojęzycznych. Prace uczniów wykonane techniką dowolną. Pomysły były różnorodne i efektowne. Stanowiły podczas Adwentu miłą dekorację holu szkolnego. Do konkursu zgłoszono 14 prac.

Jury w składzie:

Pani Grażyna Nadrowska
Pani Małgorzata Nerek
Pani Anna Brulińska
Pani Beata Mierzejewska

I miejsce - Katarzynie Jesiotr z klasy II a
II miejsce - Monice Wilk z klasy II c
III miejsce - Dominice Piwowarskiej z klasy II bWyróżnione zostały również prace:

Marty Stepnowskiej z klasy II a
Anny Kurpiewskiej z klasy II a
Wiolety Adaszczyk z klasy I c


Wręczenie nagród i dyplomów odbyło się na przedświątecznym apelu 22 grudnia 2006 roku.

Opracowała: mgr Renata Krynica

PROJEKT EDUKACYJNY
"Polska miejscem dialogu kultur, religii i tradycji"Program edukacyjny został napisany i koordynowany przez cały okres jego trwania przez panią Renatę Krynicę. Powstał jako efekt udziału w roku szkolnym 2007/2008 w szkoleniu organizowanym przez ODN Łomża "Wielokulturową ścieżką". Skierowany był on do uczniów Publicznego Gimnazjum w Miastkowie, ich rodziców oraz społeczności lokalnej. Harmonogram działań rozłożony był na cały rok szkolny 2008/2009.


Celami projektu było kształtowanie otwartości na innych w duchu wzajemnego zrozumienia, pozbycie się stereotypów o mniejszościach, ukazanie wkładu różnorodnych kultur we wspólne dziedzictwo naszego kraju, zwrócenie uwagi na szczególnie długą w Polsce historię dialogu kulturowego, a także poszanowanie własnej kultury i tradycji.

W ramach tego projektu we wszystkich klasach odbyły się lekcje wychowawcze na temat mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce. Scenariusz do tych zajęć został stworzony przez autorkę programu. Każda z klas przygotowała wystawę tematyczną o mniejszościach według harmonogramu, który został ustalony w drodze losowania na początku września. Materiały z nich zostały zgromadzone w kronice projektu. Nauczyciel historii i WOS przeprowadził na swoich lekcjach zajęcia poruszające problem Holokaustu. Na zaproszenie autorki projektu gościły w naszej szkole przedstawicielki społeczności czeczeńskiej. Opowiedziały one o tragicznych losach swojego narodu oraz o swojej religii - islamie. Na grudniowym przedświątecznym spotkaniu z rodzicami uczniowie klasy IIIC zaprezentowali tradycje adwentowe pochodzące z Niemiec. Wszyscy obecni mogli spróbować także tradycyjnych niemieckich wypieków: Lebkuchen i Christstollen.


Przed Świętami Bożego Narodzenia odbył się również konkurs na Najpiękniejszy Kalendarz Adwentowy, a na przełomie marca i kwietnia zorganizowany został konkurs na Najpiękniejszy Bukiet Wielkanocny i Palmę Wielkanocną. Cieszyły się one ogromnym powodzeniem , a prace związane z tradycją kurpiowską zostały wystawione na Festiwalu Sztuki Ludowej Miastkowo 2009 w Gminnym Ośrodku Kultury. Na corocznej imprezie środowiskowej "DZIEŃ RODZINY" jedna z prezentacji tematycznych przygotowana przez klasę IC dotyczyła mniejszości narodowych w II Rzeczpospolitej. W czerwcu odbył się w szkole Konkurs o mniejszościach narodowych i etnicznych w Polsce , w którym udział wzięły wszystkie klasy.


Realizacja tego projektu pozwoliła jego uczestnikom pozbyć się stereotypowego myślenia na temat mniejszości oraz pomoże młodzieży wejść w dorosłe życie bez uprzedzeń i kompleksów. Prawidłowe zrozumienie słowa "tolerancja" pozwoli im na czerpanie z bogactwa innych kultur i tradycji przy jednoczesnym zachowaniu własnych przekonań, poglądów, kultury i tradycji.

Opracowała: mgr Renata KrynicaAdministrator strony : mgr Lidia Białobrzeska