Strona Główna : Dokumenty Szkoły : Aktualności : Osiągnięcia : Kontakt


WOLONTARIAT

"Europejska Szkoła Wolontariatu"


Projekt realizowany przez Starostwo Powiatowe w Łomży, współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

W projekcie bierze udział 6 uczniów naszej szkoły:
Amelia Dmochowska, Ewelina Nerek, Anna Ustaszewska, Hubert Zduńczyk, Mateusz Mróz i Kamil Kowalczyk,

(17kB)

którzy pod koniec wakacji wyjechali wraz z opiekunem
na zajęcia szkoleniowo-integracyjne do Opartowa.

(106kB)

Tam przez 6 dni zapoznawali się z tematyką wolontariatu pod okiem prowadzącej pani Anny Pawłowskiej.

(89kB)

Młodzież dowiedziała się kim jest wolontariusz i co robi. Dlaczego warto być wolontariuszem oraz jak przygotować i przeprowadzić akcję wolontariatu, która ma być zwieńczeniem projektu. Inicjatywa ta ma na celu pomoc osobom potrzebującym i zostanie przeprowadzona przez uczniów naszej szkoły w oparciu o zdobytą wiedzę i przeprowadzoną diagnozę potrzeb środowiska.

Poza warsztatami uczniowie uczestniczyli również w zajęciach integracyjnych. Wraz z innymi uczestnikami z gimnazjum w Piątnicy oraz liceum w Jedwabnem mięli okazję bawić się na wspólnym grilu przy muzyce na żywo,
gdzie śpiewom nie było końca.

(99kB)

Kolejna atrakcja to rejs żaglówką po jeziorze.

(92kB)

Nikt nie odmówił sobie przyjemności jazdy konną.

(56kB)

Młodzież miała również okazję podziwiać okolice
podczas przejażdżki bryczką i rowerami nad jezioro.

(25kB)

(101kB)

Udział uczniów w projekcie jest początkiem działalności Szkolnego Koła Wolontariatu, które od roku szkolnego 2010/2011
będzie funkcjonowało w naszym gimnazjum.

Opracowała:mgr Wioletta Samełko
W dniach 15-18 września 2009r 24 uczniów z naszej szkoły oraz dwóch zaprzyjaźnionych gimnazjów w Wiźnie i Łomży przebywało na wspinaczkowym turnusie rehabilitacyjnym na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej. Organizatorem naszego wyjazdu była fundacja EFORT, a partnerem Publiczne Gimnazjum w Miastkowie.Ten wyjazd
był wyjątkowy pod każdym względemPo pierwsze cudowne miejsce

Wszystko odbywało się w niesamowitej scenerii rezerwatu "Góra Zborów", Zamku w Ogrodzieńcu oraz przytulnych wnętrzach Zajazdu Jurajskiego w Podlesicach. Wyżyna Krakowsko-Częstochowska to unikalna na skalę europejską kraina geograficzna. Znajdują się tu skałki o wysokości do 30 metrów, których ścianki pokryte są gęstą siatką dróg wspinaczkowych. Tu trenowali wszyscy sławni polscy taternicy, alpiniści i himalaiści...i tu my stawialiśmy pierwsze kroki we wspinaczce skałkowej.

Po drugie niezwykle atrakcyjny program

Uczyliśmy się wspinaczki "na wędkę", która polega na wspinaniu się z górną asekuracją, czyli z liną asekuracyjną zwisającą z góry. Styl "na wędkę" jest bezpieczniejszy od innych, ponieważ wspinacz może w każdej chwili bezpiecznie zawisnąć na linie i dzięki temu nawet początkujący mogą poczuć dreszczyk adrenaliny, nie ryzykując niczym.

Zjeżdżaliśmy kolejką linową zwaną tyrolką, chodziliśmy po linie zawieszonej nad "przepaścią";) i schodziliśmy przy linie ostro w dół. Cały czas czuliśmy się bezpiecznie, ponieważ byliśmy asekurowani przez specjalistyczny sprzęt (uprzęże, lonże, kaski i liny).


(34kB)


Dla wielu ogromnym wyzwaniem było przejście przez jedną z jaskiń w rezerwacie- ciemno, ciasno i trochę strasznie, ale za to, jakie powietrze, na samo wspomnienie mam ochotę głębiej odetchnąć.

Byliśmy również na Zamku w Ogrodzieńcu - chłopców zafascynowała Sala Tortur :), a dziewczyny Wystawa Średniowiecznych Strojów Kobiecych.

Wieczory były równie emocjonujące co dnie- spotkania integracyjne, dyskoteki i ognisko z kiełbaskami. Zajazd Jurajski, w którym zakwaterowaliśmy się, był przygotowany również na niepogodę lub nudę: piłkarzyki, tenis stołowy, świetlica z TV, ale my nie mieliśmy na to czasu:)

Po trzecie wspaniała kadra

Nad naszym bezpieczeństwem czuwali wykwalifikowani, doświadczeni i przyjaźni opiekunowie i instruktorzy. Chłopcy wzdychali do prześlicznej Pani Małgosi, a dziewczyny do dzielnego i niezniszczalnego alpinisty Pana Roberta - zwanego Koparką :)

I po czwarte My uczestnicy

Bawiliśmy się wspaniale, zdobywaliśmy nowe umiejętności, zawieraliśmy przyjaźnie i nowe znajomości. Był to czas niesamowitych przeżyć, niezapomnianych przygód oraz przełamywania własnych słabości i ograniczeń. Wszyscy uczestnicy byli zachwyceni spędzonym czasem, wielu chciałoby w przyszłości rozwijać i doskonalić umiejętności związane z tą dyscypliną.Powtórzę !!! Ten wyjazd był wyjątkowy pod każdym względem


Trener:mgr Lidia Modzelewska

" Młody i aktywny - Powiatowa Szkoła Liderów"
W dniach 17 - 22 sierpnia 2009 roku młodzież z 4 szkół powiatu łomżyńskiego uczestniczyła w szkoleniu w ramach realizacji projektu "Młody i aktywny - Powiatowa Szkoła Liderów" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Podczas 5 dni szkoleniowych młodzież przygotowała wersję roboczą mini- wniosku na realizację własnej inicjatywy na rzecz swojej społeczności lokalnej, w tym społeczności szkolnej. W oparciu o formułę wniosku przygotowaną przez Starostwo Powiatowe w Łomży młodzież zdiagnozowała problem swojej społeczności szkolnej, opisała go, opracowała harmonogram działań oraz zaplanowała szczegółowy budżet wydatków. Poza programem szkoleniowym w ramach wyjazdu młodzież uczestniczyła w zajęciach integracyjnych na terenie gospodarstwa agroturystycznego "Mamucia Dolina" prowadzonych przez Pana Marka Dąbrowskiego. Efektem wyjazdu szkoleniowo-integracyjnego są 4 inicjatywy na rzecz społeczności uczniowskiej ze szkół w Miastkowie, Piątnicy, Wizny i Jedwabnego, które zostaną zrealizowane w miesiącach wrzesień i październik. Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Miastkowie zrealizują projekt związany z powstaniem i działaniem Klubu Filmowego. W projekcie bierze udział 16 uczniów z 4 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatu łomżyńskiego.


Publiczne Gimnazjum w Miastkowie reprezentują:

Paulina Sierzputowska,
Beata Śmiarowska,
Paula Kupidłowska,
Marta Zaorska.

Opiekun grupy: Adrianna Sierzputowska


W ramach projektu Kapitał Ludzki EFS, którego celem ogólnym było przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu niepełnosprawnych dzieci z obszarów wiejskich, przystąpiliśmy do działań, realizując z uczniami autorski program nauczycieli: Joanny Ciborowskiej i Alicji Maciejewskiej pt. "Wiem, umiem, potrafię - zorganizuję przyjęcie dla przyjaciół". Liczne spotkania, różne działania uczniów rozbudziły w nich poczucie własnej wartości i przydatności dla środowiska oraz wzbogaciły ich osobowość o wiedzę doświadczenie i umiejętności.


Opracowała:mgr Joanna Ciborowska

W ramach realizacji projektu „Europejska Szkoła Wolontariatu” młodzież we wrześniu rozpoczęła działania na rzecz dzieci przebywających w Wielofunkcyjnej Placówce Opiekuńczo – Wychowawczej w Ostrołęce.

W okresie trwania projektu uczniowie co dwa tygodnie wyjeżdżali do grupy dzieci w wieku od 6 do 11 lat. Na pierwszym spotkaniu przekazane zostały im książki, które zostały zebrane przez gimnazjalistów. Tradycją każdego spotkania stało się wspólne czytanie bajek.Wolontariusze nie tylko organizowali czas wolny dzieciom, ale również pomagali im w odrabianiu lekcji.Projekt został zakończony akcją charytatywną pod nazwą „Świat Dziecka Tęczą Malowany”. Zorganizowaliśmy dyskoteką z udziałem zaproszonych gości i dzieci. Odbyła się ona 28 października 2010 r. Uzyskany dochód przeznaczyliśmy na zakup odtwarzacz DVD, płyt z bajkami oraz słodyczy dla dzieci.


Zakończenie projektu nie oznacza zakończenia współpracy uczniów gimnazjum z Wielofunkcyjną Placówką Opiekuńczo – Wychowawczą w Ostrołęce. Celem wolontariuszy Publicznego Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Miastkowie jest niesienie uśmiechu i radości dzieciom, z którymi się zaprzyjaźnili.PROJEKT
REGULAMIN
Formularz aplikacyjny
PROJEKTY   WSPÓŁFINANSOWANE 

Z  EUROPEJSKIEGO  FUNDUSZU  SPOŁECZNEGOInternetowe Centra Informacji Multimedialnej
w bibliotekach szkolnych i pedagogicznych 2004


Biblioteka została wyposażona w 4 stanowiska komputerowe
oraz urządzenie wielofunkcyjne - skaner/drukarka/kopiarka.

Pracownia komputerowa dla szkół 2006

Szkoła została wyposażona w 11 komputerów typu Apple Macintosh,
przenośny zestaw - laptop + projektor multimedialny oraz drukarkę i skaner.

Internetowe Centra Informacji Multimedialnej
w bibliotekach szkolnych i pedagogicznych 2007


Biblioteka została wyposażona w 4 stanowiska komputerowe
oraz urządzenie wielofunkcyjne - skaner/drukarka/kopiarka.

Pracownia komputerowa dla szkół 2007

Szkoła została wyposażona w 11 komputerów typu IBM PC,
przenośny zestaw - laptop + projektor multimedialny oraz drukarkę i skaner.
Administrator strony : mgr Lidia Białobrzeska