Strona Główna : Dokumenty Szkoły : Aktualności : Osiągnięcia : KontaktPUBLICZNE GIMNAZJUM W MIASTKOWIE
OTRZYMAŁO 13 LISTOPADA 2009 ROKU
POŚWIĘCONY SZTANDAR Z OKAZJI NADANIA SZKOLE
IMIENIA MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO


OPIS SZTANDARU


Sztandar składa się z dwustronnego płata i drzewca z głowicą.

Płat sztandaru jest tkaniną o wymiarach 90cm x 90cm, obszyty złotą frędzlą, z wyjątkiem boku przylegającego do drzewca, który jest obszyty białą skórą i na stałe przymocowany ozdobnymi gwoździami do drzewca.

Na płacie koloru czerwonego w pasie górnym widnieje Godło Polski – według wzoru urzędowego. Orzeł Biały jest wykonany haftem w kolorze srebrnym; korona, dziób i szpony - haftem złotym.

Pod godłem, w pasie dolnym widnieją wyhaftowane w kolorze srebrnym słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego: Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo.

Na płacie koloru ecru po środku znajduje się wyhaftowane popiersie Marszałka Józefa Piłsudskiego. Szary galowy mundur Patrona zdobią: sznur, błękitna szarfa z czarną wypustką oraz odznaczenia przywódcy: Order Virtuti Militari i Krzyż Walecznych. Nad wizerunkiem Patrona widnieje umieszczony w półkolu napis: Publiczne Gimnazjum.

Pod portretem także w półkolu znajduje się napis: imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego, natomiast na dole sztandaru w linii prostej napis: w Miastkowie Anno Domini 2009.

Drzewce sztandaru są wykonane z drewna. Górny koniec drzewca jest zwieńczony głowicą z odlanym z metalu orłem w złotej koronie, osadzonym na metalowej obręczy, dolny koniec drzewca zakończony metalową tuleją.


CEREMONIAŁ


Ceremoniał szkolny Publicznego Gimnazjum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Miastkowie, opracowany przez panią Joannę Ciborowską i zatwierdzony przez Radę Pedagogiczną 15 września 2011 roku, jest opisem uroczystości państwowych, szkolnych oraz środowiskowych z udziałem sztandaru szkolnego. Ceremoniał jest ważnym elementem szkolnego programu wychowawczego, nawiązuje do tradycji szkoły, a także wzbogaca treści służące kształtowaniu emocjonalnego stosunku uczniów do symboli narodowych Ojczyzny. Kształtuje w uczniach postawy patriotyczne i uczy szacunku do tradycji narodu polskiego.

Sztandar, na którym widnieje nazwa szkoły i jej imię, uczy godnej postawy i zobowiązuje do przejmowania zasad postępowania Patrona Szkoły – Marszałka Józefa Piłsudskiego – człowieka prawego, oddanego Ojczyźnie, pokonującego trudności w dążeniu do celu.

W poczcie sztandarowym szkoły od chwili poświęcenia sztandaru uczestniczyli następujący uczniowie:

ROK SZKOLNY 2017/2018

Chorąży - Daniel Ziemczyk
Asysta - Daria Markowska, Roksana MarkowskaROK SZKOLNY 2016/2017

Chorąży - Damian Gawrych
Asysta - Natalia Markowska, Natalia BednarczykROK SZKOLNY 2015/2016

Chorąży - Kamil Łuba
Asysta - Kinga Radziejewska, Natalia SzymborskaROK SZKOLNY 2014/2015

Chorąży - Jarosław Ustaszewski
Asysta - Klaudia Ustaszewska, Edyta MrózROK SZKOLNY 2013/2014

Chorąży - Mateusz Mierzejewski
Asysta - Klaudia Romanik, Gabriela RomanikROK SZKOLNY 2012/2013

Chorąży - Mateusz Korytkowski
Asysta - Dominika Szabłowska, Marlena GerwatowskaROK SZKOLNY 2011/2012

Chorąży - Mateusz Ciecierski
Asysta - Weronika Rostkowska, Wioletta DąbkowskaROK SZKOLNY 2010/2011

Chorąży - Mateusz Łojko
Asysta - Sylwia Gogół, Kinga PiaścikROK SZKOLNY 2009/2010

Chorąży - Artur Wilczek
Asysta - Karolina Wróblewska, Angelika KruczykOpracowała mgr Joanna Ciborowska – opiekun pocztu sztandarowegoAdministrator strony : mgr Lidia Białobrzeska